Nielen malé priestory sú problém – ako zútulniť ten veľký a otvorený?

Obzvlášť s príchodom chladných dní sa snažíme svoj domov zmeniť na útulný a teplý. V menších priestoroch to ide jednoduchšie, no čo ak máte minimálne jednu miestnosť v dome či byte naozaj obrovskú a chcete, aby tiež pôsobila ako malé, teplé hniezdočko?

Nielen malé priestory sú problém – ako zútulniť ten veľký a otvorený?
(zdroj: unsplash.com)

Základ úspechu – vyplniť prázdno

V každom interiéri nájdete prázdne miesta, či už ide o úzky výklenok, roh izby alebo priestor pred veľkým oknom. Najviac to samozrejme cítiť vo veľkých a vysokých miestnostiach. Ak do takéhoto priestoru pridáte výrazný prvok, tento pocit prázdna eliminujete. Na také niečo vám vynikajúco poslúžia vysoké a objemnejšie izbové rastliny, rôzne druhy stolíkov, policové regály, stojace lampy alebo rôzne iné dekoračné predmety.

Triky s maľovaním dokážu zmeniť veľkosť priestoru

Aj vhodná farba na stene dokáže urobiť s interiérom zázrak. Zútulňujú predovšetkým teplé odtiene, ako žltá, oranžová, béžová, červená alebo čokoládovohnedá. Nemusíte nimi natrieť celú miestnosť, stačí akcentová stena. Ak navyše natriete vo vysokej miestnosti steny niekoľko centimetrov od stropu, budú vyzerať menšie a útulnejšie. Naopak, ak chcete miestnosť zväčšiť, musíte zasa presiahnuť niekoľko centimetrov na strop. Potrebujete veľký priestor rozdeliť? Konzolové stolíky sú na to ako stvorené – nezáleží na tom, či sú umiestnené pri stene alebo pri sedačke, prirodzene dokážu fungovať ako jednoduché bariéry. Nenásilne vám tak oddelia napríklad otvorený priestor a zónu sedenia.

Aj vo veľkej izbe môžete mať svoj kútik

Odsuňte sedačku od steny, ak na to máte priestor – vznikne intímnejší a útulnejší priestor na posedenie. Veľký priestor vyžaduje aj zariadenie zodpovedajúce jeho veľkosti. Oproti majiteľom garsónok a jednoizbových bytov máte výhodu v tom, že môžete pokojne siahnuť po rozmernej rohovej sedačke, prípadne dokonca kombináciách niekoľkých typov sedenia. Pri všetkej „veľkosti“ však nezabudnite ani na útulný kútik iba pre seba. Budete v ňom môcť po náročnom dni relaxovať bez toho, aby ste museli vnímať okolitý ruch. Stačí rozumne rozmiestniť nábytok, prípadne vytvoriť túto intímnu zónu s pomocou izbových rastlín a regálových políc.