Skryté zárubne

Súčasný minimalistický trend velí čo najmenej vystupujúcich prvkov v interiéri. A to platí aj pre zárubne. Klasickým obložkovými zárubniam tak v posledných rokoch smelo konkurujú zárubne skryté, ktoré už v dnešnej dobe nie sú len módnym hitom architektov a dizajnérov, ale na slovenskom trhu sú stále obľúbenejšie aj v bežných interiéroch.

Skryté zárubne
Skryté zárubne (zdroj: komerčný článok)

Zárubne spolu s dverami vytvárajú neodmysliteľnú dvojicu. Moderný štýl interiérov dnes vyžaduje elegantné riešenie dverí, ktoré sú v jednej rovine so stenou. S týmto riešením dverového kompletu sú nutne spojené skryté zárubne, ktoré sú úplne bez vonkajších viditeľných obložiek a nájdeme ich ukryté pod maľbou či tapetou. Ich estetická výhoda pre interiér je jasná – nebudú do budúcnosti nikdy ovplyvňovať štýl izby a obmedzovať nás pri farebnom ladení interiéru. Riešenie skrytých zárubní je možné ako pre dvere otočné, tak i posuvné. Oba typy otvárania tak možno jednoducho použiť v jednej miestnosti. Otočné dvere sú doplnené o skryté 3D nastaviteľné pánty, ktoré nie sú z pohľadovej strany vôbec vidieť a dverový komplet tak získava úplnú dizajnovú čistotu.

U zárubní, ktoré sú v jednej rovine so stenou, môžeme vyberať z troch typov – Aktive, Emotive a Latente, ktoré sú tvorené pevnostnými profilmi z eloxovaného hliníka. Jednotlivé modely sa líšia iba mierou priznania pohľadovej časti zárubne. Všetky skryté zárubne sú pripravené pre klasickú murovanú i sadrokartónovú priečku.

Aktive

Skryté zárubne
Skryté zárubne (zdroj: komerčný článok)

„Skryté zárubne Aktive sa vyznačujú tým, že nemajú akúkoľvek viditeľnú obložku. Ich konštrukcia je prispôsobená tomu, aby vytvorila pevnú hranu priechodného otvoru, ktorá je schovaná pod maľbou či tapetou zo susediacej steny, „hovorí pán Peter Paksi, obchodný riaditeľ spoločnosti JAP FUTURE, ktorá sa zaoberá výrobou dizajnových dverných kompletov.

TIP: Tajné dvere

Skryté zárubne
Skryté zárubne (zdroj: komerčný článok)

Efekt tajných dverí je možné docieliť jednoduchou kombináciou skrytej zárubne Aktive a dverí MASTER s nepohľadovou penetrovanou MDF doskou, ktorá je pripravená na nanesenie stierky, maľby či tapety zo susednej steny. Dvere je tak možné dokonale farebne aj materiálovo zladiť. Celý dverový systém splynie so stenou a nič tak nebude rušiť jej celistvosť.

Emotive

Skryté zárubne
Skryté zárubne (zdroj: komerčný článok)

Skryté zárubne Emotive sa líšia tým, že jemne orámujú priechodný otvor. „Na rozdiel od variantu Aktive na sebe nesú pohľadový hliníkový rámček o šírke 17 mm. Ten má dve funkcie – slúži ako dizajnový prvok v interiéri a pomáha viac chrániť hrany priechodného otvoru proti mechanickému poškodeniu, „vysvetľuje ďalej Peter Paksi.

LATENTE

Skryté zárubne
Skryté zárubne (zdroj: komerčný článok)

Zárubňa LATENTE vytvára vnútornú časť konštrukcie, na ktorú sa nasadzuje pohľadová obložka. Tá charakteristicky orámuje dverný otvor a pritom zanechá zárubňu v jednej rovine so stenou, takže nikde nič nevyčnieva. Výber materiálu viditeľnej obložky záleží čisto na užívateľovi. Môže byť dyhovaný, alebo z akéhokoľvek iného bežne používaného materiálu.

Obojstranné otváranie

Skryté zárubne
Skryté zárubne (zdroj: komerčný článok)

Tam, kde chcete mať v jednej miestnosti vedľa seba dvoje dvere, ktoré sa otvárajú každé na inú stranu, oceníte skryté zárubne Aktive a Emotive. Prečo? „Štandardnou vecou je, že dvoje dvere, kde jedny otvárame k sebe a druhé od seba, spolu z čelnej pohľadovej strany nepasujú v jednej rovine. Aby to tak bolo, je možné využiť práve spomínané skryté zárubne Aktive alebo Emotive, ktoré z pohľadovej strany vyzerajú rovnako a tvoria sa stenou jednu líniu, „dodáva pán Peter Paksi z JAP FUTURE.

Dvere v skrytých zárubniach

Z pohľadu dverí neexistuje žiadne obmedzenie. Do skrytých zárubní možno nakombinovať ako klasické drevené dvere, tak variantu celoskleneného dverného krídla, alebo dvere s hliníkovou konštrukciou – MASTER a STING, s ktorými to skrytým zárubniam pristane najviac. Vďaka skrytým zárubniam sa nemusíte obmedzovať, ani čo sa týka formy prevedenia dverí. Tie môžu byť nielen klasické vo výške 1970 mm, 2100 mm alebo maximálne 3700 mm, ale aj v prevedení tzv. bez nadpražia, čo znamená ich výšku od podlahy až k stropu. Výnimkou nie sú ani zošikmené dvere do podkrovných priestorov.

TIP: Božské ticho …

Chcete v domácnosti dopriať pokoj svojim ušiam a premýšľate ako utlmiť hluk vychádzajúci od zapnutých elektrických spotrebičov alebo výskajúcich detí z vedľajších miestností? Jednoduchým riešením je skrytá zárubňa Aktive v kombinácii s dverami MASTER. Rám dverí MASTER tvorený z eloxovaného hliníka môže byť osadený doskou s rôznymi povrchovými materiálmi (dyha, laminát, sklo). Vnútri dverného krídla vzniká vďaka tejto konštrukcii priestor slúžiaci na umiestnenie zvukovoizolačnej výplne. „Stred dverného krídla je tvorený extrudovaným polystyrénom, ktorý poskytuje zvukové a tepelné izolačné vlastnosti dverí. Pre zvukový útlm až 34 dB je nutné dvere osadiť práve skrytou zárubňou Aktive a vybaviť ju spodným mechanickým prahom, ktorý sa automaticky vysunie pri ich dovretí, „vysvetľuje záverom pán Peter Paksi z JAP FUTURE.

Viac na www.jap.sk.

Komerčný článok