Ako a podľa čoho vyberať osvetlenie izieb

Možno sa to nezdá, no osvetlenie v miestnostiach je rovnako dôležité ako nábytok, farby na stenách či koberce. Veď na základe osvetlenia potom bude vytvorená atmosféra v miestnosti, podľa toho budú ovplyvnené farby. Preto si nezabudnite spôsob a štýl osvetlenia poriadne premyslieť.

Ako a podľa čoho vyberať osvetlenie izieb
Ako a podľa čoho vyberať osvetlenie izieb (Foto: pixabay.com)

Aké všetky možné osvetlenia si môžete zaobstarať?

Druhov osvetlenia, z ktorých si môžete vyberať je naozaj množstvo, no a každé jedno z nich má svoje výhody a nevýhody. Podľa toho treba potom do jednotlivých miestností zaradiť daný druh osvetlenia, aby ste tie výhody využili čo najlepšie a nevýhody aby vám nevadili. Už pri stavbe domu a prerábke bytu by ste mali myslieť na to, ako si chcete osvetlenie spraviť a podľa toho všetko prispôsobiť.

Stropné osvetlenie – svetlo, ktoré je umiestnené priamo na strope je volené hlavne do miestností, ktoré sú menšie a nie tak často používané. Je vhodné napríklad do chodby, predsiene alebo na záchod, proste tam, kde vzhľad moc neriešite a príliš veľa svetla vám netreba.
Bodové svetlá – bodové alebo spotové osvetlenie je v súčasnosti naozaj obľúbené. Nie je to len kvôli tomu, že to vyzerá dizajnovo, no tento štýl osvetlenia je veľmi praktický. Je viacero možností, ktorými si môžete bodové svetlá do miestnosti „inštalovať“, a vybrať by ste si mali podľa toho, čo je pre vás najpraktickejšie a najlepšie. Takéto svetlá sa hodia všade, či už do kuchyne, obývačky, spálne aj kúpeľne.
Lustre – väčšinou je tento spôsob osvetlenia naozaj tým najvýraznejším kusom v celej miestnosti. Ak zvolíte správne, tak dokáže vyzerať veľmi luxusne a nadčasovo. Takéto veľké lustre sa hodia hlavne do tých najhlavnejších miestností u vás doma, a to napríklad do obývačky alebo spálne, no štýlovo budú vyzerať napríklad aj v šatníku.

Rýchla možnosť výberu z veľkého množstva osvetlení je ponuka online obchodov. Ak nakupujete cez internet, myslite na zľavové kódy a kupóny na zľavy. Tisíce len platných kupónov a zľavových kódov nájdete na https://www.kuponyzdarma.sk/, kde sú zľavy do stoviek obľúbených obchodov.

Riaďte sa pravidlom, že do obývačky by malo ísť osvetlenie skôr do žlta, aby vyzerala útulnejšie a bolo cítiť to teplo domova. Umiestnite svetlo v obývačke tak, aby sa neodrážalo v obrazovke televízora. Do kuchyne a jedálne potrebujete poriadne silný zdroj svetla nad jedálenský stôl, tam by malo byť skôr teplé svetlo, no a do pracovnej časti kuchyne sa hodí viac to studené svetlo. No a v spálni je najlepšie nie príliš intenzívne a zároveň teplé svetlo, aby ste pred spaním oči a myseľ ukľudnili.