Postrach každej domácnosti – mravce. Ako sa ich zbaviť bez chémie?

Prvými horúcimi dňami sa do našich domácností nedostáva len teplo a svetlo, ale aj nechcení návštevníci. Jednými z nich sú mravce, ktoré sa obvykle zhromažďujú okolo zvyškov jedla a dokážu si urobiť svoje cestičky naozaj všade. Ako s nimi vybabrať tak, aby ste doma nemuseli používať žiadne nebezpečné látky?

Postrach každej domácnosti – mravce. Ako sa ich zbaviť bez chémie?
(zdroj: unsplash.com)

Dezorientujte ich

Prvým tipom je multifunkčný pomocník v domácnosti, vhodný od čistenia až po dezinfekciu – ocot. Urobte si roztok bieleho octu a vody v pomere 50:50 a dosky, skrinky alebo akékoľvek iné miesta, kde ste spozorovali malý a rýchly čierny hmyz ním postriekajte alebo utrite. Opakujte to aj viackrát denne, kým sa tam mravce zdržiavajú. Neznášajú totiž pach octu a on zároveň odstraňuje ich pachové stopy, takže po určitom čase netrafia naspäť. Ocot však nepoužívajte na dosky z prírodného kameňa, ktoré by ste ním mohli poškodiť.

Odstrašte ich bylinkami

Veľmi obľúbeným prostriedkom je obyčajná krieda. Hoci pri väčšom zamorení prestáva pôsobiť, ak aplikujete predošlú octovú metódu, môžete si dopomôcť aj nakreslením čiary kriedou na mieste, kde mravce vstupujú do vášho domova. Nezabudnite ju pravidelne obnovovať. Neexistuje žiadne vedecké vysvetlenie, prečo to funguje – každopádne je to prostriedok, ktorý môžete dať bez obáv do ruky aj deťom. Chcete ich odplašiť ešte prírodnejším spôsobom? Na miesto, kde ste mravce videli, nasypte mätu, škoricu, chilli papričky, čierne korenie, klinčeky alebo cesnak. Ideálne je takto chrániť vstupný bod do vašej domácnosti – v panelákoch často balkón, škáry pod oknami alebo stúpačky.

Odkladajte zvyšky po uhorkách a citrusoch

Ak ste kávičkár, môžete skúsiť využiť kávovú usadeninu. Posypte ňou záhradu a okolie domu. Mravce budú odpudzované vôňou kávy a navyše pomôže aj vašej pôde, pretože je plná minerálov. Možno sa to bude zdať skôr kontraproduktívne, ale ak mravce prekvapíte tým, že na miesto ich častej aktivity uložíte šupky z uhoriek alebo citrusov, dáte im jasný signál, aby odišli. Tieto šupky sú totiž toxické pre druh plesní, ktorým sa mravce živia. V kúpeľni a kuchyni začnite používať prípravky s vôňou citrusov a máte vyhrané – pozor, prípravky musia byť prevoňané prírodnými olejmi, nemali by to byť syntetické vône.