Upratovanie domácnosti ekologickejšie – tipy a rady ako na to

Ak upratujete váš dom alebo byt aspoň raz do týždňa, a tak poriadne, tak ste si určite všimli, že miniete veľa vody, čistiacich prostriedkov, elektriny a aj času. Ako teda teda upratovať tak, aby ste pri tom šetrili aj našu planétu? Dnes vám ukážeme tipy a triky na ekologickejšie upratovanie. 

Upratovanie domácnosti ekologickejšie - tipy a rady ako na to
Upratovanie domácnosti ekologickejšie – tipy a rady ako na to (Foto: pixabay.com)

Prírodné čistiace prostriedky

Ak chcete upratovať ekologickejšie, ako prvé by ste mali vymeniť vaše čistiace prostriedky. Môžu to byť také, ktoré kúpite v bio obchodoch alebo takých obchodoch, ktoré sa na tieto veci špeciálne zameriavajú. Nie že bude to upratovanie vhodnejšie pre vaše zdravie, ale tieto prostriedky bývajú v recyklovateľných a prírodných obaloch. 

Ak ale nechcete kupovať čistiace prostriedky, na upratovanie môžete použiť aj to, čo máte doma v kuchyni. Ideálne je použiť napríklad ocot. Má jedinečnú schopnosť odstraňovať baktérie, plesne, žieraviny a pachy. Zo všetkých druhov octu je na upratovanie biely vínny ocot. Okrem octu môžete použiť aj citrónovú šťavu, ktorá vďaka vysokému obsahu kyselín a príjemnej vôni je jednou z najlepších alternatív pre chemické čistiace prostriedky.

Pomôcť si môžete aj znížením prachu v domácnosti. Veľa sa ho do domácnosti dostane práve pri vetraní, sa zváženie je na mieste klimatizácia. Zároveň vám spríjemní chvíle doma počas horúcich letných dní.

Pomocníci na upratovanie

Nie jedna upratovačka by povedala, že základ je mop. Nie však hocijaký. Ak už kúpiť nový, tak sa vždy pozrieť na NajlepsieRoka.sk a najlepšie mopy na podlahu a zvoliť práve jeden z nich. Viaceré ponúkajú aj vedro či systém bezdotykového odstredenia špiny a vody. To šetrí čas, ale aj vaše zdravie.

Lepšie varianty viete zvoliť aj čo sa týka pomocníkov, ktorými si pri upratovaní pomáhate. Namiesto papierových utierok na utieranie prachu na skriniach, sklenených povrchoch a zrkadlách je lepšie použiť látkové utierky. Môžu to byť obyčajné, ktoré kúpite bežne v každom obchode, no už nájdete aj také, ktoré sú z organických materiálov. Takéto utierky vám vydržia dlhšie a aj lepšie sajú. Skvelými pomocníkmi pri upratovaní sú napríklad aj bambusové utierky, ktorú využijete na všetko.