3 tipy, ako ušetriť peniaze bez toho, aby ste si niečo odopierali

Pracovať s financiami je naozaj náročné a často sa to učíme aj keď už sme dospelí a samostatní. Hlavne keď sa na nás neustále hrnú odvšadiaľ reklamy a nútia nás k neustálemu konzumu. Naučte sa ale s financiami pracovať tak, aby ste si kúpili to, čo potrebujete a chcete, no zároveň sa o nič neukracovali. V tomto článku máme pre vás 3 tipy na spôsoby, ktorými si môžete ušetriť nemalú sumu peňazí.

3 tipy, ako ušetriť peniaze bez toho, aby ste si niečo odopierali
3 tipy, ako ušetriť peniaze bez toho, aby ste si niečo odopierali (Foto: pixabay.com)

Nakupovanie potravín

Asi najväčšou položkou, za ktorú musíme neustále platiť, sú hlavne potraviny a stravovanie v reštauráciách. V súčasnosti stojí jedlo naozaj nemalé peniaze, takže nám ukrajuje veľkú časť z nášho platu. Naučte sa ale nakupovať s rozumom a reštaurácie navštevujte len výnimočne. Aby ste aj pri nákupoch potravín ušetrili peniaze, tak si skúste váš jedálniček naplánovať. Nemusí to byť stravovací plán od profesionála, len si navrhnite 7 jedál na obed, raňajky a večeru, ktoré by ste si v daný týždeň radi dali a podľa toho si spíšte nákupný zoznam.  Alkoholické nápoje by ste si mali dopriať skôr výnimočne.

„Wishlist“

Čo sa týka nakupovania, tak veľa z nás nakupuje veľmi impluzívne a nepremýšľame nad tým, či danú vec potrebujeme a či je naozaj praktická a univerzálna. Najčastejšie sa to stáva pri nákupe oblečenia a elektroniky. Spíšte si zoznam vecí, ktoré by ste si radi kúpili a riaďte sa podľa toho. Nechajte si tento zoznam aj chvíľu prejsť hlavou a ak budete tieto veci aj po čase chcieť alebo potrebovať, tak vtedy je ideálny čas na ich nákup.

Odkladanie peňazí

Z každej výplaty by ste si mali určitú čiastku peňazí odložiť, na ktorú potom už nebudete siahať, nebudete ju rátať do celkového mesačného rozpočtu a bude to taká vaša železná rezerva. Tieto peniaze sa vám potom zídu v budúcnosti, v prípade, že už nebudete toľko zarábať alebo sa objaví nečakaná životná situácia. Čo sa týka konkrétnej sumy, ktorú by ste si mali odkladať, tak to závisí len na vás, no často to býva 5 – 20 % z celkovej výplaty. 

Ak sa nechcete pri nákupoch obmedzovať, tak aspoň využívajte zľavy. Nemusíte čakať na výpredaj či výhodnú akciu. Na stránkach http://www.zlavovy-kod.sk/ nájdete všetky prebiehajúce zľavy, akcie a aj extra zľavové kódy k nákupu. Stačí si vybrať a ušetriť môžete aj desiatky eur pri každom nákupe. Ak nakupujete z českých obchodov, rovnako výhodné ponuky nájdete pre tieto obchody na stránkach http://www.slevovy-kod.cz/.