Ako si skrášliť záhradku?

Letné mesiace sú typické vysokými teplotami a preto sa nemôžeme čudovať, že nás to láka tráviť viac času vonku – na záhrade, na terase, či balkóne. Čerstvý vzduch a vitamín D sú pre náš organizmus, imunitný systém veľmi dôležité a práve kvôli pandémii, kedy sme trávili pomerne veľa času doma v interiéri, je potrebné dobehnúť zameškané.

Ako si skrášliť záhradku?
Ako si skrášliť záhradku? (Foto: bari-koi.sk)

Ak bývate v rodinnom dome a máte pocit, že vaša okrasná záhradka by potrebovala zmenu, máme pre vás tipy, ako si skrášliť záhradku.

Vytvorte záhradné jazierko

Jednou z možností, ako si skrášliť záhradku, je vytvorenie záhradného jazierka. Záhradné jazierko môžete prakticky postaviť na každom mieste záhrady. Odporúča sa ale umiestniť ho tak, aby bolo zakryté vysokými stromami. Ideálne miesto je to, kde sa počas dňa strieda tieň so slnečným žiarením. Do záhradného jazierka umiestňujte aj fontánu. Odporúčame preto kúpiť kvalitnejšie čerpadlo do jazierka, čiže čerpadlo s fontánou.

Ak máte dostatočne veľký priestor a uvažujete nad vytvorením väčšieho jazierka, odporúčame vám cez jazierko spraviť si aj drevený mostík.

Ak si chcete vytvoriť jazierko, no zároveň ho chcete chrániť pred priamym slnkom, je potrebné do okolia jazierka zasadiť neopadavé stromy.

Vytvorte živý plot

Každý z nás túži po súkromí na záhradke a chce byť chránený od zvedavých pohľadov susedov. Ak si chcete skrášliť záhradku, skúste okrem záhradného jazierka vytvoriť na záhrade živý plot. Môžete ním predeliť okrasnú časť od úžitkovej, alebo si ho umiestniť tam, aby vás zvedavé pohľady z cesty, či od susedov nevyrušovali pre relaxovaní.

Na živý plot odporúčame použiť ťahavé rastlinky, napríklad brečtan. Okrem brečtanu ale môžete použiť klasické tuje, fotínie (červienky), cezmínu, či krušpán.

Ak už na záhradke máte jazierko a chcete si skrášliť jeho okolie, je potrebné ponatierať drevený mostík a investovať do prípravkov, ktoré vás zbavia nebezpečných zelených rias. Pre zdravý chod jazierka je potrebné aj dobré krmivo pre ryby.

Ak zanedbáte kŕmenie rýb, nebudete sa môcť tešiť z krásneho jazierka.

Text:PR