Ako na pestovanie oregana doma v kvetináči

Milujete bylinky, ale neradi ich neustále kupujete, keď neviete odkiaľ pochádzajú a akú dlhú cestu prešli? Tak si ich vypestujte sami! A nebojte sa, nepotrebujete na bylinky veľkú záhradu a hriadky, stačí vám na to kvetináč a trochu hliny. No a vyskúšať vypestovať si môžete práve oregano. Ako si ho vypestujete?

Ako na pestovanie oregana doma v kvetináči
Ako na pestovanie oregana doma v kvetináči (Foto: pixabay.com)

Podmienky pre oregano a hnojenie

Oregano dorastá do výšky 50-60 cm a pripomína taký malý polokrík, preto nie len ako korenie slúži aj trošku ako dekoračná rastlinka. Táto rastlinka potrebuje hlavne veľa slnka, preto je najlepšie umiestniť ju na okno alebo balkón. Ideálna teplota je okolo 20 stupňov Celzia. Nerobí mu problém prezimovať, ale treba ho chrániť od prievanu.

Uľahčiť si pestovanie môžete ak siahnete po samozavlažovacom kvetináči, ten stojí pár eur a ušetrí množstvo času. Čo sa týka hnojenia, oregano má rado piesočnatú pôdu a radšej širšiu ako hlbšiu nádobu. Hnojenie nie je nevyhnutné, takže stačí, ak si na oregano kúpite len substrát pre bylinky a korenie. Najdôležitejšie je pre oregano slnko, na vodu ani hnojenie nie je nejako náročné. Ak si chcete oregano rozmnožiť, urobte to v jarnom až jesennom období pomocou odrezkov, ktoré nechajte zapustiť vo vode. Následne ich zasadíte do pôdy.

Zber byliniek

Bylinky zbierajte dvakrát do roka, na jeseň a na jar. Dajú sa však zbierať aj priebežne, ak ich chcete hneď použiť. Pri zbieraní zastrihávajte len nové lístky, nezasahujte do drevnatých častí rastlinky. Nechajte ich potom vysušiť a stiahnite suché lístky zo stonky jednoduchým pohybom ruky.