Ruže – výsadba a starostlivosť v záhrade

Ruže sú v záhrade krásnou ozdobou. U nás sa im darí a keď vykvitnú, tak sa na nebudete vedieť vynadívať. Ruža nie je náročnou rastlinou, preto sa hodí aj začiatočníkom. Ako správne vysadiť ruže a akú starostlivosť vyžadujú? Všetky potrebné informácie nájdete v tomto článku.

Ruže – výsadba a starostlivosť v záhrade (Foto: unsplash.com)

Sadenie ruže

Pri voľbe stanoviska vyberte vo svojej záhrade miesto, kde je kvalitná pôda, dostatok slnka a vzduchu. Zároveň by to malo byť ďalej od múrov, chodníka či iných podobných povrchov, aby odrážajúce sa teplo ružu nevysychalo. Pôda musí byť dobre prekopaná na hĺbku rýľa a nezabudnite ani na kompost. Ružu by ste mali vysadiť hlbšie, 5 až 15 centimetrov pod zemou. Neplatí to ale pri stromčekových ružiach. Ak ste si zaobstarali ruže v kvetináči, tak ich môžete sadiť celoročne, dôležitá je výdatná zálievka. Všeobecne je najlepšie vysádzať ruže na jeseň, od októbra do novembra.

Starostlivosť o ruže

Čerstvo zasadené a mladé rastliny by ste mali zalievať pravidelne a výdatne. Kvety ale nepolievajte, aby ste sa vyhli plesni a hubovým ochoreniam. Počas obdobia kvitnutia pravidelne odstraňujte suché listy a kvety, tým odľahčíte celú rastlinu a vyživovať bude nové výhonky. Ako prípravu na zimu treba ružu zostrihať – odstráňte plazivé ruže a miniruže. Na spodu k rastline pridajte viac pôdy, aby bola chránená pred mrazom a suchom. Dobré je ešte pridať vyzretý kompost. Stromčekové ruže vyžadujú väčšiu ochranu pred mrazmi a môžete na to použiť papierové vrece.