Ako vybrať bonsaj a 3 základné pravidlá o jeho starostlivosť

Rastliny môžu byť exteriérové alebo interiérové. Patria sem ihličnaté ako borovica, okrasné listom ako  javor, okrasné plodom ako jabloň – plánka so žltými jabĺčkami, či okrasné kvetom ako azalky a rododendrony. Ujasnite si čo hľadáte.

Pre vonkajšiu bonsaj sa viac hodí listnatý druh. Miniatúrne borovice pôsobia atraktívne, ale vyžadujú odbornú starostlivosť. Zároveň môžu byť prospešné, čo sa týka zdravého ovzdušia v domácnosti.

Ako vybrať bonsaj a 3 základné pravidlá o jeho starostlivosť
Ako vybrať bonsaj a 3 základné pravidlá o jeho starostlivosť

Zvoľte si správny typ

Najprv si ujasnite akú veľkú bonsaj si predstavujete. Výška môže byť od desať centimetrov až po dva metre. Kúpte si adekvátnu veľkosť s predtvarovanou štruktúrou. Pre pestovanie bonsaja by ste mali mať dostatok času. To platí pri výbere, ale aj samotnom pestovaní. 

Menšie bonsaje umiestnené vonku musíte jedenkrát denne zaliať v suchom a horúcom počasí. Stromček potrebuje vhodné stanovisko. Pre izbové rastliny je vhodná parapet na okne. Vonku je vhodné svetlé stanovisko bez priameho poludňajšieho pálenia slnka.

Nezabudnite dodržať 3 základné pravidlá

  • Dostatočná a pravidelná zálievka,
  • stály prísun živín,
  • denné svetlo.

Substrát by mal byť vzdušný, aby sa tvorilo čo najviac drobných korienkov, nezadržiavajú vlhkosť a bráni zahnívaniu koreňov. Súčasťou substrátu sú hnojivá, účinné pol roka. Vhodnou alternatívou z páleného ílu podobné granulám.

Ak ste sa rozhodli pestovať bonsaj v miske, uprednostnite plytké hranaté alebo oválne. Hlboké misky sa hodia pre kaskády. Nezabudnite na otvory, aby vám rastlina nezahynula.

Foto: unsplash.com