Žlté alebo biele svetlo? Vyberáme farbu osvetlenia do interiéru

Farba svetla je daná v 3 označeniach ako teplá, denná /neutrálna/, studená biela. Na štítku sa teplota farby sa určuje v Kelvinoch /K/ od 1000K, čo znamená veľmi červená, až do 10 000K, čo znamená veľmi modrá. Ktoré však vybrať do interiéru?

Žlté alebo biele svetlo? Vyberáme farbu osvetlenia do interiéru
Žlté alebo biele svetlo? Vyberáme farbu osvetlenia do interiéru

Biele svetlo

Teplá biela sa pohybuje v hraniciach 2700 až 3000K, predstavuje žlté svetlo. Vhodná je do obývačky alebo spálne. Denná biela farba sa pohybuje v hraniciach 4000 až 4500K, sa podobá osvetleniu vonku počas dňa. Je to zlatý stred.

Studená biela  sa pohybuje v hraniciach 6000 až 6500K, a produkuje svetlo s modrastým nádychom. Svetlo sa hodí do kancelárie, pracovne, chodieb, prípadne kúpeľní. Pôsobí moderne.

Žlté svetlo

Žlté svetlo pôsobí teplo a útulne. Oči sú naňho citlivejšie, podporuje relaxáciu. Biele svetlo naopak zvyšuje výkonnosť a prúdenie energie, ak potrebujete zvýšiť koncentráciu tak je to to pravé.

V kuchyni je ideálne biela farba, v hraniciach 4000 K až 6000 K. Žlté svetlo je ideálne pre relaxačný kúpeľ, pri zrkadle je vhodnejšia biela. Keďže v spálni relaxujete a spíte, zaopatrite si žlté svetlo. V pracovni sú ideálne chladné biele odtiene.

Foto: unsplash.com