Počuli ste už o KonMari? Alebo ako sa naučiť upratovať organizovane

Populárna japonská spisovateľka Marie Kondo sa preslávila najmä minimalistickým spôsobom života, ktorý spočíva predovšetkým v dokonalej organizácii. Túto metódu môžete aplikovať v celej svojej domácnosti, ale najlepšie je začať postupne. Napríklad v kuchyni.

Počuli ste už o KonMari? Alebo ako sa naučiť upratovať organizovane
(zdroj: unsplash.com)

Neodkladajte spotrebiče a kuchynské náčinie, ktoré nepoužívate

Vašou mantrou by sa malo stať “nechajte si len to, čo milujete”. Vďaka tomu sa viete jednoduchšie vzdať vecí, ktoré nepotrebujete. V kuchyni si preto nechávajte len veci, ktoré používate pri varení radi. Žiadny zbytočný mixér ani ryžovar, ktorý ste dostali ako svadobný dar, nemá zmysel prekladať z miesta na miesto len preto, lebo to bol dar. Pravidlo “nechajte si len to, čo milujete” môžeme jemne pozmeniť v zmysle, že nechať by ste si mali aj to, čo vyslovene nemilujete, ale pravidelne to používate. Poďme sa teda pustiť do upratovania. Ešte predtým, než začnete drhnúť napríklad sifón (pozrite si najlepšie prostriedky na čistenie sifónu tu), vyberte všetko zo skriniek von a začnite to rozdeľovať na kategórie. Táto vizuálna kontrola vám pomôže zbaviť sa toho, čo naozaj nepotrebujete.

Kuchyňu usporiadajte podľa toho, čo v nej najčastejšie robíte

Nezabudnite na to, že keď všetko perfektne zorganizujete, nemali by ste to uložiť do špinavej poličky či šuflíka. Počas organizovania preto nezabudnite všetky priestory v kuchynskej linke alebo komore poriadne vyčistiť. Od nečistôt utrite a umyte aj všetky koreničky či organizátory, poprípade vymeňte aj protišmykové podložky za nové. Utrite prach aj na menej dostupných miestach ako je vrch skriniek alebo priestor za chladničkou. Vaša domácnosť by mala byť založená na vašom životnom štýle – mali by ste teda brať do úvahy fakt, čo v kuchyni robíte najčastejšie. Varíte? Pečiete? Alebo si len jednoducho pripravujete kávu. Všetko , čo pri týchto činnostiach potrebujete a používate, si tak uložte na ľahko dostupné miesto.

Upratovanie je veľkým zvratom

Organizátory sú pri organizovaní určite jedným z pilierov. Vyberte si z rôznych veľkostí, tvarov a dizajnov, obchody sú nimi dnes už naozaj preplnené. Vyhoďte z kuchyne všetko, čo do nej nepatrí. Či už ide o veci ako pošta a perá, ale aj papiere v podobe receptov, zľavových kupónov, časopisov a iné. Marie Kondo považuje skladovanie papiera za zbytočné. V neposlednom rade skúste svoj životný štýl aj vizualizovať. Predstavte si, v akom dome a ako by ste v ňom chceli žiť. Ak to totiž urobíte, ujasňujete si, prečo ste sa rozhodli poupratovať a definujete život, aký by ste radi viedli, keď si spravíte poriadok. Upratovací proces totiž nie je len otravnou činnosťou, ale predstavuje obrovský bod zvratu v živote každého človeka. Ak sa na to budete pozerať týmto štýlom, nebude pre vás upratovanie viac utrpením. Pozrite si aj naše ďalšie rady pre upratovanie a na nákup čistiacich prostriedkov a upratovacieho náčinia využite zľavy a kupóny, ktoré vám ušetria peňaženku.