Ako sa vyhnúť negatívnym dopadom sedavej práce?

90 % ľudí dnes trpí bolesťami chrbta. Ide najmä o tých, ktorí sú nútení pri práci každý deň sedieť. Bolesťou chrbta trpia hlavne administratívni pracovníci, ako aj vodiči, hlavne preto, že sú neustále v sede. Sedia doma, v práci, v aute a odpočinú si len vtedy, keď spia. Preto ich chrbát neustále bolí.

Ako sa vyhnúť negatívnym dopadom sedavej práce?
Ako sa vyhnúť negatívnym dopadom sedavej práce? (Foto: unsplash.com)

Dnes vám preto povieme, prečo je sedenie škodlivejšie ako státie, a budeme hovoriť aj o špeciálnych ortopedických pomôckach, ktoré môžu negatívne dopady takejto práce eliminovať.

Samotné sedenie, či už na nových jedálenských stoličkách alebo tých v práci, je veľkou záťažou najmä pre dolnú časť chrbta. To znamená, že pri dlhodobom pôsobení na túto časť tela môžete o niekoľko rokov skončiť na lôžku alebo liekoch, ktoré vám budú váš stav pomáhať prežiť bez bolesti a stresov.

Ako môžete uvoľniť chrbát a zmierniť bolesť?

Všetko je veľmi jednoduché. Úplne prvým pravidlom je, že budete menej sedieť. Ak však intenzitu sedenia len tak jednoducho eliminovať na minimum nemôžete, mali by ste to robiť aspoň spôsobom, akému sú učené deti v škole.

Sedieť rovno a vyrovnať si pritom aj ramená a nehrbiť sa. Pokiaľ by sa vám to stále nedarilo dodržať, vyberte si špeciálnu zdravotnú stoličku, ktorá by vás mala k tomu donútiť a podporiť správne držanie tela pri sedavej práci.

Pohodlné sedenie vám poskytne aj správna výplň takejto stoličky a výška sedadla. Ani na tej najlepšej stoličke by ste ale nemali sedieť dlho a pravidelne sa prejsť alebo zmeniť polohu. V opačnom prípade sa stresu, bolesti chrbta, krku alebo hlavy len tak ľahko nezbavíte.

Text:PR