Ako udržať poriadok v dome a nezblázniť sa

V karanténe mnohí z nás čelia nielen problémom samoorganizácie a stresu, ale aj každodenným problémom. Neporiadok a prach sa teraz hromadia míľovými krokmi. Aby sme vám ale uľahčili proces čistenia v dome, zostavili sme pre vás zoznam tipov, ktoré vám s udržaním poriadku pomôžu bez najmenších problémov.

Ako udržať poriadok v dome a nezblázniť sa
Ako udržať poriadok v dome a nezblázniť sa (Foto: unsplash.com)

Samostatné funkcie

Vyberte si jeden typ čistenia a nerobte všetko naraz, napríklad utieranie prachu. Choďte z jednej miestnosti do druhej a postupujte svojvoľným tempom. Šetríte tak čas pri výmene čistiacich prostriedkov a nebudete sa rozptyľovať naraz veľkým množstvom úloh, vďaka ktorým nakoniec nestihnete nič dôkladne dokončiť. Nové drevené parkety stačí predsa utrieť raz a budú sa lesknúť ako zrkadlo.

Rozdeľte si byt na zóny

Rozdeľte si interiér na jednotlivé zóny a každý deň si dajte za úlohu vyčistiť aspoň jednu z nich. Medzi takéto oblasti môžu patriť izby ako spálňa, detská izba, chodba, kuchyňa, obývačka a kúpeľňa. Alebo si určite jednotlivé body v byte: pracovná plocha, kuchynský stôl, parapet či moderné podlahy z Bratislavy.

Zbavte sa všetkého zbytočného

Pri dennom čistení určite „natrafíte“ aj nepotrebné veci, ktorých sa je najlepšie zbaviť. Za týmto účelom si zaobstarajte samostatnú škatuľu alebo kôš – vložte tam všetok prebytok a na konci mesiaca určite, čo s týmito vecami budete robiť.

Veci v dobrom stave môžu byť napríklad darované na charitu alebo tým, ktorí ich potrebujú.

Kombinujte čistenie s inými úlohami

Počas prestávky televízneho programu je celkom možné využiť voľný čas na umývanie riadu, alebo keď je jedlo ohrievané v mikrovlnnej rúre, môžete utrieť sporák. Nebude vás to stáť žiadne úsilie a čakacia doba bude využitá rozumne.

Čím pravidelnejšia je údržba a čistenie interiéru, tým menej starostí budete mať s veľkým upratovaním. Tak smelo do toho, teraz je ten najvhodnejší čas.

Text:PR